Araç Üstü Platform Nedir?

Hiyap ve Hiyap Vinç Nedir?
Hiyap ve Hiyap Vinç Nedir?
Eylül 30, 2018
Vinç Kiralama
Vinç Kiralama Hizmetleri ile Güvenli İnşaat Alanları
Kasım 21, 2018

Araç Üstü Platform Nedir?

Araç üstü platformlar yapılacak işleme ve çalışma alanına göre farklılık gösterebilen araçlardır. Düşey, yatay gibi farklı açılar üzerinde bulunabilen, belirli ağırlıktaki yüklerin istenen uzaklığa taşınması için aracın üst kısmına monte edilmiş platformları bulunan iş makineleridir. Bu araçların sabitlenen modelleri olmakla beraber paletli araç ya da lastik tekerlekli araç üzerine monte edilebilen modellerinin kullanımı da oldukça yaygındır.

Yana doğru ve yukarı aşağı olacak şekilde yük kaldırıp indirme hareketi, vince bağlı dizen motorun tetiklediği pompalar ile olmaktadır. Bu tip araç üstü vinçler genellikle iki kumanda kolu vasıtası ile yönlendirilmektedir. Bu vinçlerde 4 tane denge kolu bulunmaktadır. Bu sayede kaldırma işlemi yapılmadan önce açılma haline geçerler ve bu sayede denge sağlanarak yük garantili bir şekilde kavranmış olur. Araç üstü vinç çeşitleri arasında insan kaldırma platformlu, teleskopik ve bomlu  çeşitleri bulunmaktadır. Platform üzerinde insan ya da başka bir yük taşınabilir.

Katlanabilir bomlu araç üstü vincin ortalama taşıma kabiliyeti 5 ila 20 ton arasında değişim göstermektedir. Katlanabilir vinç mekanizması açıldığı takdirde 5 metreden 15 metre yüksekliğe uzanan bir skalada yük kaldırma işlemi yapabilmektedir. Yan ayakları olduğundan denge konusunda herhangi bir sorun çıkartmazken bu konuda maksimum verim sağlamaktadır.

Teleskobik araç üstü vinç ise 10 ton ile 60 ton arasında bir taşıma kapasitesine sahiptir. 10 metreden başlayarak 20 metreye uzanan bir kaldırma skalası mevcuttur. Bu araçta da yan ayaklar olduğundan denge konusunda mükemmel bir sonuç ortaya koymaktadır.

İnsan kaldırma platformlu araç üstü vinçte de durum tıpkı diğer araçlarda olduğu gibi maksimum performans sergilemektedir. Araç üstü platform olarak taşıma kapasitesi 200 kilodan başlayarak 1 tona kadar çıkabilmektedir. Yükseklik olarak ise 4.5 metreden başlar ve 25 metreye kadar uzanan bir skalaya yayılır. Amaca göre yükseklik tercihi yapılır ve uygulanır.

Araç üstü platformların çok farklı çalışma alanları olabilir. Taşıma kapasitesi ve çalışma yapılacak alana göre 1 tondan başlar ve 65 tona kadar çıkabilmektedir. Çalışma alanları da bu yük kapasitesine göre paralellik gösterecektir. Örnek vermek gerekirse yol çalışmaları, şantiye ve limanlar ile yüksek gerilim hattı çalışma alanlarında sıklıkla bu araç üstü platformlardan görme mümkündür. Ülkemizde de diğer ülkelerde olduğu gibi araç üstü platform olarak adlandırılan makineler tercih sebebidir.