Sepetli Vinç Nedir?Sepetli Vinç Nedir?

Sepetli vinç, daha ziyade bir araç üzerinde yer alan, çalışma bölgesi riskli olan yerlerde güvenlikli bir şekilde çalışmaya yarayan iş makinelerine verilen isimdir. Bu tür makinelerin daha çok tercih edilme sebebi ise insan gücünün yetmediği ya da insanın erişemeyeceği yerlere kolaylıkla erişebilmesi bununla beraber hali hazırdaki işlerin daha hızlı bir şekilde bitmesine yardımcı olmasıdır.

Sepetli vinçler, ihtiyaca göre farklı tip ve ağırlıkta olabilmektedir. Çalışılacak alanın yükseklik ve konumuna göre farklı skalalarda modelleri bulunmaktadır. Bu sebeple platform yüksekliği olarak 20, 25, 30, 43, 45, 53, 60, 65, 68, 70, 84 metrelik modeller bulunmaktadır. Bunlar çalışılacak alana göre tercih sebebi olmaktadır. Hangi yükseklikte çalışılacaksa o yüksekliğe göre sepetli vinç tercihi yapılacak ve işlem hızlı bir süreçte işlenecektir.

3,5 ton hafif kamyon ile taşınabilen vinçler, 20-25 metreye kadar ulaşabilen yapıdadır. Bu vinçler şehir içerisinde kolaylıkla kullanılabilme potansiyeline sahiptir. Dar ve girilemeyecek alanlarda bulunan yüksek yapılara ulaşmada büyük kolaylık sağlamaktadırlar. 7,5 ton hafif kamyonlarla taşınabilmekte olan 30 metrelik vinçler ise rahat ve bir o kadar hızlı çalışma imkanı sağlamaktadırlar. Kullanım alanları olarak reklam panoları, direkler ve yüksek yapılar sayılabilir. 45 metreye kadar yükselen vinçler ise ortalama 15 tonluk kamyonlarla taşınabilmektedir. İnşaatlarda, yüksek yapılarda büyük kolaylık sağlarlar. 53 metreye ulaşabilen yapıda olan vinçler ise 26 ton kapasiteli kamyonlarla taşınabilirler. Bu araçlar oldukça yüksek bir mesafeye ulaşmakla beraber birçok işi hem hızlı hem de oldukça güvenli bir şekilde yapmaya yardımcı olmaktadır. 72 metrelik vinçler için ise 32 ton kapasiteli kamyonlar taşımaktadır. Bu denli yüksek olan yapılarda çok büyük erişim kolaylığı sağlamakla beraber işin hızlanmasında etkilidirler.

Bu modellerin hepsi mobil yani taşınabilir olarak hizmet vermektedir. Bununla beraber eklemli ya da eklemsiz platformlar mevcut olup kendinden yürüyüşlü platformlar da tercih edilebilir. Bunlardan bazılarına genel kullanımda örümcek adı verilmektedir. Eğer çalışma alanı kapalı ise genellikle bu örümcekler tercih sebebidir. Makaslı platformlar ise kamyon ile çalışılacak yerlere kurulurlar. Bunlar sayesinde kamyona ihtiyaç kalmadan çalışmak mümkün hale gelmektedir. Endüstriyel alanlarda bu tip makineler daha çok tercih edilirler. Kendinden yürüyüşlü tipler iki çeşittir. Bunlar dizel makaslı platformlar ve elektrikli makaslı platformlar olarak bilinmektedir.

Genel olarak çevremize baktığımızda sepetli vinç kullanımının hemen her yapı iyileştirme alanında sıklıkla tercih edildiğini görüyoruz. Cam temizliklerinden yüksek yapıların cephe tadilatlarında, montaj, sıva, boya, tadilat ve tamir gibi işlemlerde sık bir şekilde tercih edilmektedir. Firmalar, özellikle iş sağlığı ve güvenliği açısından bu makineleri tercih etmektedirler. Çünkü bu platformlar işçi sağlığı konusundaki önemli bir açığı bu şekilde sağlam bir vaziyette kapatmaktadırlar. İşlerin hızlanması, işgücünün verimli bir şekilde kullanılması bu platform ve makineler sayesinde olmaktadır.

İstanbul Vinç Kiralama Hizmetiyle İlgili Detaylı Bilgi Alabilirsiniz
İletişim Formu
Telefon İle Arayabilirsiniz +90 (546) 500 15 98