Vinç Nedir?


Vinç Nedir?

Vinç genel manada büyük ve ağır cisim ya da maddeleri, insan gücünün yeterli olmadığı yerlerde kaldırmak için kullanılan bir çeşit iş makinesidir demek yanlış olmayacaktır. Bu iş makineleri ile vinç ucuna ağır maddelerin yerleştirilmesi ile bir yerden bir yere nakil işlemi yapılabilmektedir. Her ne kadar dışarıdan bakıldığında tüm vinçlerin çalışma prensibi aynıymış gibi gözükse de vinçlerin kullanım alanı ve iş kollarına göre farklılık gösterdiğinin altını çizmekte fayda vardır.

Vinçler kullanım alanlarına göre standart endüstriyel vinçler, konteyner vinçleri, enerji santrali vinçleri, gemi makine dairesi vinçleri, otomasyon vinçleri, tersane vinçleri, gemi makine dairesi vinçleri ve özel kullanıma mahsus vinçler şeklindedir. Özel kullanıma mahsus vinçler için, özel tasarım gezer köprü vinçleri, özel üretim köprülü vinçler, özel tasarım vinçleri dizayn edilmekte ve bu dizayna göre de üretimi yapılmaktadır.

Kren konstrüksiyonlarına göre ise vinçler şu şekilde sıralanır; tek ve çift kirişli gezer körü vinci, portal vinçler (bunlara gantry vinçler de denir), asılı tip gezer köprü vinçleri, kedi arabalı kaldırma üniteleri (bunun özelliği tekerlerinin ray üzerinde olmasıdır), monoray vinçler şeklinde sıralanmakta ve tasarımları özel olarak yapılmaktadır.